© Sputnik / Alexey Vitvitsky / Mediabankka o‘tishGosudarstvennie flagi Rossii i SShA, arxivnoe foto
Gosudarstvennie flagi Rossii i SShA, arxivnoe foto - Sputnik O‘zbekiston, 1920, 26.02.2025
Rossiya TIV: Front chizig‘ida Ukraina mojarosi muzlatilmaydi.
TOShKENT, 26 fev — Sputnik. Istanbulda 27-fevral kuni elchixonalar faoliyatini normallashtirish masalasi bo‘yicha Rossiya-Amerika uchrashuvi bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Dohadagi muzokaralar yakunlari bo‘yicha o‘tkazilgan matbuot anjumanida Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov ma’lum qildi.
"Biz yuqori darajali diplomatlarimiz, ekspertlarimiz uchrashib, Rossiya elchixonasi faoliyatiga sun’iy to‘siqlar yaratish bo‘yicha avvalgi ma’muriyatning noqonuniy faoliyati natijasida to‘planib qolgan tizimli muammolarni ko‘rib chiqishlarini e’lon qildik, bunga biz, tabiiyki, o‘zaro munosabat bildirib, Moskvadagi Amerika elchixonasi faoliyati uchun noqulay sharoitlar yaratgandik. Bunday uchrashuv ertaga Istanbulda bo‘lib o‘tadi”, — dedi Lavrov jurnalistlarga.
“O‘ylaymanki, uning natijalariga ko‘ra biz qanchalik tez va samarali harakat qilishimiz aniq bo‘ladi”, - deya qo‘shimcha qildi Rossiya vaziri.
Shuningdek, Rossiya Ukrainada Yevropa tinchlikparvar kuchlarini joylashtirish bo‘yicha hech qanday variantni ko‘rib chiqmayapti, dedi Lavrov.
“Yo‘q, biz hech qanday variantni ko‘rib chiqa olmaymiz. U yerda asosiysi -mojaroning asosiy sabablarini yo‘q qilishdir. Ular tinchlikparvar kuchlar yo‘qligida emas, — dedi Rossiya TIV rahbari qo‘shni davlatga tinchlikparvar kuchlarni joylashtirish imkoniyati haqidagi savolga javob berayotib.
Lavrovning qolgan bayonotlari:
Fransiya va Buyuk Britaniya yondashuvi mojaroni yanada kuchaytirishga va uni tinchlantirishga qaratilgan har qanday urinishlarni bostirishga qaratilgan;
bitta maqsadga erishishga qaratilgan kelishuvga kirishning iloji yo‘q - Ukrainani yana qurol-yarog‘ bilan ta’minlash;
mojaro tugaganidan keyin Ukrainada qolgan narsalar "irqchilik qonunlari"dan ozod qilinishi kerak;
front chizig‘ida Ukraina mojarosi muzlatilmaydi;
Moskva Ukraina bo‘yicha muzokaralarga to‘sqinlik qilmaydi;
mojaroni hal qilishda eng yaxshi yordam uning asosiy sabablarini tushunish bo‘ladi va Yevropaning harbiy yechimga tayanishi umidsizdir;
Moskvaning muzlatilgan aktivlari taqdiri Ukraina bo‘yicha muzokaralar kun tartibida qoladi;
muzlatilgan rus aktivlariga qarshi mumkin bo‘lgan harakatlar javobsiz qolmaydi;
Ar-Riyoddagi uchrashuvda nodir yer metallari sohasidagi hamkorlik masalasi muhokama qilinmadi;
Konstitutsiyaga muvofiq Rossiyaning butun hududida AQShdan kompaniyalarning faoliyat yuritish imkoniyati ko‘zda tutilgan.