© Sputnik / Kristina Kormilisina / Mediabankka o‘tishVladimir Putin
Vladimir Putin - Sputnik O‘zbekiston, 1920, 25.02.2025
Putin: Trampning Ukrainadagi siyosiy vaziyatni yaxshilashga urinishi Rossiyadan ko‘ra Ukrainaning o‘ziga foydaliroq.
TOShKENT, 25 fev — Sputnik. Prezident Vladimir Putin "Rossiya 1" telekanalidagi "Moskva. Kreml. Putin" dasturi muallifi Pavel Zarubinga bergan intervyusida Ukrainadagi kelishuv bo‘yicha muzokaralar, Vladimir Zelenskiyning reytingi va AQSh bilan qo‘shma loyihalar istiqbollari haqida gapirdi.
Rossiya yetakchisining so‘zlariga ko‘ra, Ukrainadagi vaziyat haqida gap ketganda, Yevropa yetakchilaridan farqli o‘laroq, Trampning qo‘li erkin.
"U shunchaki o‘ylaganini gapirmaydi, u xohlaganini qiladi. Xo‘sh, bu katta va buyuk davlatlardan birining yetakchisining imtiyozi. Rossiya va AQSh Ukraina mojarosini hal qilish uchun o‘zaro ishonchni oshirish uchun birinchi qadamni qo‘yishi kerak. Tramp bilan mojaroning asosiy yechimi hali muhokama qilinmagan”, — dedi Vladimir Putin.
Uning qayd etishicha, Trampning Ukrainadagi siyosiy vaziyatni yaxshilashga urinishi Rossiyadan ko‘ra Ukrainaning o‘ziga foydaliroq. Rossiya Ukraina davlatchiligini saqlab qolishga qarshi emas, lekin bu hududdan Rossiya uchun dushman plasdarm sifatida foydalanmaslik kerak. Rossiya tinchlikka imkon qadar tezroq erishmoqchi va Zelenskiy bu maqsad yo‘lida to‘sqinlik qilmoqda.
“Zelenskiy Rossiya bilan muzokaralarni taqiqlab, o‘zini boshi berk ko‘chaga olib chiqdi. Zelenskiy tinch yo‘l bilan kelishuv bo‘yicha muzokaralardan qochmoqda, chunki harbiy holat bekor qilinishi bilanoq u darhol saylov o‘tkazishga majbur bo‘ladi. Rossiya ma’lumotlariga ko‘ra, Zelenskiyning reytingi Zalujniynikidan ikki baravar past. Zelenskiyning saylovlarda g‘alaba qozonish imkoniyati nolga teng. Zelenskiy armiya, jamiyat va davlatni parchalash omiliga aylandi”, — deya qayd etdi Rossiya yetakchisi.
“Kiyev rejimining amaldagi rahbari Ukraina Qurolli kuchlari uchun zaharli shaxsga aylanib bormoqda, chunki u harbiy nuqtayi nazardan emas, balki siyosiy sabablarga ko‘ra bema’ni buyruqlar beradi. Biroq, ular nimaga asoslangani aniq emas. Bu Ukraina armiyasi uchun katta, asossiz, halokatli yo‘qotishlarga olib keladi”, - deya qo‘shimcha qildi Rossiya prezidenti.
Putin, shuningdek, Yevropaning Rossiya va AQSh o‘rtasidagi aloqalarga munosabati hissiy va amaliy ma’noga ega emasligini aytdi. Yevropa Rossiyadan hech narsa talab qila olmaydi.
“Ehtimol, bu yerda hech kim hech narsa talab qila olmaydi, ayniqsa Rossiyadan, boshqasidan talab qilsin. Ming yillar davomida ular o‘z vassallaridan nimani talab qilishgan, endi esa ulardan nimanidir talab qilmoqdalar. Shuning uchun ular o‘z talablari bilan uyda o‘tirib, hayotlarida qanday qilib shu darajaga yetganlari haqida o‘ylashsin. Yevropaning Ukraina bo‘yicha muzokaralar jarayonida ishtirok etishi talab qilinmoqda. Yevropaning o‘zi Rossiya bilan muzokara qilishdan bosh tortdi, agar ular qaytishni xohlasa, marhamat. Ayrim Yevropa yetakchilari o‘z nufuzini yo‘qotmasdan, Kiyevga bergan va’dalaridan qaytishga qiynalmoqda”, — deya tushuntirdi Rossiya rahbari.
Putin Trampning mudofaa xarajatlarini qisqartirish taklifi yaxshi ekanligini aytdi.
“Rossiya va AQSh mudofaa xarajatlarini 50 foizga qisqartirishga kelishib olishi mumkin. Xitoy bu tashabbusga qo‘shilishi mumkin”, — dedi Vladimir Putin.
Uning ta’kidlashicha, AQSh va Ukraina o‘rtasidagi yer osti boyliklari bo‘yicha ehtimoliy kelishuv Rossiyaga hech qanday ta’sir ko‘rsatmaydi. Ukrainadagi noyob metallar zaxiralari hali ham baholashni talab qiladi.
“Rossiya Qo‘shma Shtatlarga noyob tuproq metallari sohasida hamkorlik qilish imkoniyatini taklif qilishga tayyor bo‘lar edi. Rossiya Ukrainadan ko‘ra ko‘proq noyob yer resurslariga ega va noyob tuproq zaxiralari bo‘yicha yetakchilardan biridir. Moskva xorijlik hamkorlar bilan noyob tuproq metallarini o‘zlashtirish sohasida, jumladan, yangi hududlarda hamkorlik qilishga tayyor”, — dedi Putin.