© Sputnik / Press-slujba MID RF / Mediabankka o‘tishMariya Zaxarova, arxivnoe foto
Mariya Zaxarova, arxivnoe foto - Sputnik O‘zbekiston, 1920, 27.03.2025
Rossiya TIV: Kiyev rejimining Rossiya energetika infratuzilmasi obyektlariga hujumlari davom etmoqda.
TOShKENT, 27 mar — Sputnik. Kiyev hatto o‘z kuratorlari bilan kelishib olgan narsalarini ham buzmoqda. Bu haqda Rossiya Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Mariya Zaxarova jurnalistlar ishtirokidagi brifingda ma’lum qildi.
G‘arb Kiyev rejimini saqlab qolishdan xavotirda emas — Zaxarova
“Albatta, ularga ishonch yo‘q. Agar ular hamma narsani, tom ma’noda hamma narsani, hatto shu yillar davomida ularga rahbarlik qilganlar bilan kelishilgan narsalarni ham buzishsa, qanday ishonch bo‘lishi mumkin?”, — dedi Zaxarova.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Kiyev rejimining energetika infratuzilmasi obyektlariga hujumlari davom etmoqda.
“25-26 mart kunlari Ukraina uchuvchisiz uchish apparatlari Bransk va Kursk viloyatlaridagi energetika obyektlariga hujum uyushtirdi. Qrimdagi gaz omboriga zarba berishga urinishning oldi olindi. Bularning barchasi Zelenskiy 24-mart kuni Ar-Riyodda fuqarolik energetika obyektlariga hujumlarni to‘xtatish bo‘yicha erishilgan Rossiya-Amerika kelishuvlarini qabul qilishini ochiq e’lon qilganiga qaramay. Bu Kiyev rejimining kelishuvga erisha olmaganini yana bir bor tasdiqlaydi”, — dedi Rossiya TIV rasmiy vakili.
Uning aytishicha, Rossiya AQSh bilan aloqada, chunki Ukraina o‘ziga Moskva bilan muzokaralar olib borishni taqiqlagan.
Zaxarovaning qolgan bayonotlari:
Armanistonning Yevropa Ittifoqi va YeOIIga bir vaqtda a’zo bo‘lishi mafkuraviy sabablarga ko‘ra emas, balki o‘ziga xos parametrlar uchun bir-birini istisno qiladi.
Ayni paytda Moskva va Vashington Qora dengiz tashabbusini yangilash doirasida yangi kelishuv konturlarini muhokama qilmoqda.
Rossiya Ukrainaga G‘arb tinchlikparvar kuchlarining kiritilishiga qat’iyan qarshi, London va Parij bu bilan harbiy aralashuv rejalarini yashirmoqda.