oliy majlis qonunchilik palatasi
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e7/0b/03/40672444_0:157:3083:1891_1920x0_80_0_0_11e57d9c46774a074452df9eaab6d987.jpg.webp
TOShKENT, 18 mar — Sputnik. O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari navbatdagi majlisda mahkumlarni axloqan tuzatish ishlari samaradorligini oshirishga qaratilgan qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda qabul qilishdi, deya xabar berdi quyi palata matbuot xizmati.Qayd etilishicha, qonunchilikka ilg‘or xorijiy tajribani inobatga olgan holda mahkumlarning qonunga itoatkor xulq-atvorini, insonga, jamiyatga, mehnatga, jamiyat turmushi qoidalari va an’analariga hurmat munosabatini rag‘batlantirishga qaratilgan normalarni kiritish zarurati yuzaga kelmoqda.Qonun loyihasi bilan Jinoyat kodeksiga kitob o‘qishga jalb qilish orqali mahkumlarni axloqan tuzatish bo‘yicha yangi 74-1-modda kiritilmoqda.Shuningdek, tuzalish yo‘liga o‘tganligini tasdiqlovchi harakatlarni bajargan mahbuslar uchun jazo muddatini qisqartirishning protsessual tartiblari hamda zarur bo‘lgan adabiyotlar bilan ta’minlash belgilanmoqda.Bundan tashqari, mahkumning kitob o‘qiganligi faktini tasdiqlash bo‘yicha komissiya tuziladi. Ya’ni mahkumlar imtihon (test sinovi)dan o‘tishadi.Komissiya yig‘ilishi esa yiliga kamida ikki marta o‘tkazilishi nazarda tutilmoqda.
https://oz.sputniknews.uz/20241217/ozodlik-mahrum-hukm-onlayn-uchrashuv-huquq-47150468.html
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e7/0b/03/40672444_177:0:2908:2048_1920x0_80_0_0_fa34ed56dfe39d54e2514e8b58ca6bb6.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
oliy majlis qonunchilik palatasi deputatlar mahkumlarni axloqan tuzatish ishlari samaradorligini oshirishga qaratilgan qonun loyihasi kitob o‘qish jazo muddati test
Qonunchilik palatasi: 1 ta kitob o‘qigan va imtihon topshirgan mahbusning jazo muttadi 3 kunga qisqartiriladi.
TOShKENT, 18 mar — Sputnik. O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari navbatdagi majlisda mahkumlarni axloqan tuzatish ishlari samaradorligini oshirishga qaratilgan qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda qabul qilishdi, deya xabar berdi quyi palata
matbuot xizmati. Qayd etilishicha, qonunchilikka ilg‘or xorijiy tajribani inobatga olgan holda mahkumlarning qonunga itoatkor xulq-atvorini, insonga, jamiyatga, mehnatga, jamiyat turmushi qoidalari va an’analariga hurmat munosabatini rag‘batlantirishga qaratilgan normalarni kiritish zarurati yuzaga kelmoqda.
Qonun loyihasi bilan Jinoyat kodeksiga kitob o‘qishga jalb qilish orqali mahkumlarni axloqan tuzatish bo‘yicha yangi 74-1-modda kiritilmoqda.
“Unga ko‘ra, faqat jazo muddatini to‘liq o‘tashi lozim bo‘lgan mahkumlarga nisbatan tasdiqlangan ro‘yxat bo‘yicha 1 ta kitob o‘qigan va belgilangan tartibda imtihon topshirgan taqdirda jazosini 3 kunga qisqartirish, biroq bir yilda ko‘pi bilan o‘ttiz kungacha qisqartirilishi nazarda tutilmoqda”, — deyiladi xabarda.
Shuningdek, tuzalish yo‘liga o‘tganligini tasdiqlovchi harakatlarni bajargan mahbuslar uchun jazo muddatini qisqartirishning protsessual tartiblari hamda zarur bo‘lgan adabiyotlar bilan ta’minlash belgilanmoqda.
Bundan tashqari, mahkumning kitob o‘qiganligi faktini tasdiqlash bo‘yicha komissiya tuziladi. Ya’ni mahkumlar imtihon (test sinovi)dan o‘tishadi.
Komissiya yig‘ilishi esa yiliga kamida ikki marta o‘tkazilishi nazarda tutilmoqda.
“Ushbu qonun loyihasining qabul qilinishi mahkumlarni ahloqan tuzatish, ularda jamiyat qoidalari va an’analariga nisbatan hurmatni shakllantirish borasidagi ishlar samaradorligini oshirishga xizmat qiladi”, — deyiladi xabarda.