https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/02/1a/48121884_67:0:1134:800_1920x0_80_0_0_2b1c265787d0f911578d8f44b752d800.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
minsk mdhga a’zo davlatlarning hamdo‘stlikning nizom va boshqa organlaridagi doimiy vakolatli vakillari kengashining navbatdagi yig‘ilishi mdh bosh kotibi sergey lebedev mdh ijroiya qo‘mitasi matbuot xizmati
MDH: O‘zbekiston tomonining MDHga a’zo davlatlar uchun deradikalizatsiya sohasida hamkorlik dasturini ishlab chiqish tashabbusi to‘liq amalga oshirildi.
TOShKENT, 26 fev — Sputnik. Minsk shahrida MDHga a’zo davlatlarning Hamdo‘stlikning nizom va boshqa organlaridagi Doimiy vakolatli vakillari kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda MDH bosh kotibi Sergey Lebedev ishtirok etdi. Bu haqda MDH Ijroiya qo‘mitasi matbuot xizmati
ma’lum qildi. Yig‘ilishda MDHga a’zo davlatlarning fundamental fanlar bo‘yicha hamkorlik kengashining 2020–2024 yillardagi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotni tinglandi.
Rossiya Fanlar akademiyasi prezidenti o‘rinbosari Andrey Sorokoning qayd etishicha, hisobot davrida Hamdo‘stlik mamlakatlari o‘rtasida ilmiy sohadagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan 60 tadan ortiq qaror ishlab chiqildi va qabul qilindi.
"Hozirda Kengash darajasida ikkita hujjat – Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligida fanni rivojlantirish strategiyasi va Fundamental tadqiqotlar bo‘yicha Davlatlararo dastur loyihalari ustida ish olib borilmoqda. Shuningdek, davlatlararo ustuvor ilmiy-tadqiqot va innovatsion loyihalarni moliyalashtiruvchi maqsadli dasturlar va jamg‘armalarni shakllantirish, olimlarning ilmiy infratuzilmalardan erkin foydalanishini ta’minlash uchun shart-sharoit yaratish, yoshlar o‘rtasida ilm-fan va ilmiy faoliyatni ommalashtirishga katta e’tibor qaratilmoqda", — dedi Andrey Soroko.
MDH Ijroiya qo‘mitasining xavfsizlik bo‘yicha hamkorlik departamenti direktori Yevgeniy Klemezning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston tomonining MDHga a’zo davlatlar uchun deradikalizatsiya sohasida hamkorlik dasturini ishlab chiqish tashabbusi to‘liq amalga oshirildi.
“Dastur loyihasi O‘zbekiston Respublikasi tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, MDHning aksilterror markazi va terrorizm va ekstremizmning boshqa ko‘rinishlariga qarshi kurashish muammolarini tadqiq qilish bo‘yicha bazaviy tashkilotni jalb qilgan holda yakunlandi. Hujjat loyihasi ustidagi ishlar MDH Davlat rahbarlari kengashining 2024-yil 8-oktabrdagi qarori bilan tasdiqlanishi bilan yakunlandi”, — dedi Yevgeniy Klemez.
Dastur radikalizmning paydo bo‘lishi va tarqalishiga yordam beruvchi sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etishga qaratilgan.
Aytilishicha, 26-mart kuni MDH Iqtisodiy kengashi huzuridagi Iqtisodiy masalalar bo‘yicha komissiya bilan birgalikda Hamdo‘stlikka a’zo davlatlarning Hamdo‘stlikning ustav va boshqa organlari huzuridagi Doimiy vakolatli vakillari kengashining navbatdagi majlisi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.