https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/02/15/48073530_0:0:1178:662_1920x0_80_0_0_fbf92ca9fb76af6c9611adb89c0b0ace.jpg.webp
TOShKENT, 24 fev — Sputnik. Ar-Riyoddagi muzokaralar chog‘ida Moskva va Vashington barcha sohalarda, jumladan, Ukraina va Yaqin Sharqda aloqa kanallarini o‘rnatishga kelishib oldi. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Turkiya tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan bilan muzokaralar yakunida ma’lum qildi. Moskva Ukrainadagi vaziyat bo‘yicha ko‘plab davlatlarning pozitsiyasi yanada reallashganini mamnuniyat bilan qayd etadi, dedi Sergey Lavrov. Uning qayd etishicha, AQShning Ukraina borasidagi izchil pozitsiyasi Yevropa davlatlarining pozitsiyasiga qarshi turadi. Yevropa davlatlarining pozitsiyasini tushunish ham qiyin, chunki u ancha beqaror va kimning qanday g‘oyalarga ega ekanligiga qarab o‘zgaradi. Turkiya tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan Sergey Lavrov bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralardan so‘ng AQShning Ukrainadagi mojaroni hal qilish tashabbusi Turkiya siyosatiga to‘g‘ri kelishini va Anqara jarayonni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini aytdi.
https://oz.sputniknews.uz/20250219/ukraina-lavrov-48035144.html
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/02/15/48073530_0:0:1090:817_1920x0_80_0_0_09fa62d4399826054e8bfd5382bebeb0.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
sergey lavrov hakan fidan aqsh ukraina rossiya
Lavrov: Moskva Ukrainadagi vaziyat bo‘yicha ko‘plab davlatlarning pozitsiyasi yanada reallashganini mamnuniyat bilan qayd etadi.
TOShKENT, 24 fev — Sputnik. Ar-Riyoddagi muzokaralar chog‘ida Moskva va Vashington barcha sohalarda, jumladan, Ukraina va Yaqin Sharqda aloqa kanallarini o‘rnatishga kelishib oldi. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Turkiya tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan bilan muzokaralar yakunida ma’lum qildi.
“Ar-Riyoddagi muzokaralardan so‘ng amerikaliklar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarga kelsak, biz keng doiradagi barcha masalalar va ikki tomonlama munosabatlar hamda xalqaro masalalar, jumladan, Ukraina bo‘yicha aloqa kanallarini tiklashga kelishib oldik, amerikaliklar buning uchun o‘zlarining maxsus vakilini tayinlashlari kerak. Va, albatta, Yaqin Sharq haqida. Lekin eng oddiy, eng murakkab narsa elchixonalarning normal faoliyatini yo‘lga qo‘yishdir. Vashingtonda Rossiyani va Moskvada Amerikaniki", — dedi vazir.
Moskva Ukrainadagi vaziyat bo‘yicha ko‘plab davlatlarning pozitsiyasi yanada reallashganini mamnuniyat bilan qayd etadi, dedi Sergey Lavrov.
“Biz bir qator xalqaro va mintaqaviy muammolarni, jumladan, Ukrainadagi vaziyat atrofida ro‘y berayotgan jarayonlarni batafsil ko‘rib chiqdik. Biz o‘z pozitsiyamizni o‘zgartirmayapmiz va mamnuniyat bilan qayd etamizki, bu vaziyatning asl sabablarini bartaraf etuvchi uzoq muddatli barqaror kelishuv bo‘lmasa, hech narsa bo‘yicha kelishib bo‘lmaydi, deb tushunadigan ko‘plab davlatlar pozitsiyasida realizm kuchaymoqda”, — dedi Lavrov.
Uning qayd etishicha, AQShning Ukraina borasidagi izchil pozitsiyasi Yevropa davlatlarining pozitsiyasiga qarshi turadi. Yevropa davlatlarining pozitsiyasini tushunish ham qiyin, chunki u ancha beqaror va kimning qanday g‘oyalarga ega ekanligiga qarab o‘zgaradi.
Turkiya tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan Sergey Lavrov bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralardan so‘ng AQShning Ukrainadagi mojaroni hal qilish tashabbusi Turkiya siyosatiga to‘g‘ri kelishini va Anqara jarayonni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini aytdi.