https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/02/12/48003899_0:0:1280:721_1920x0_80_0_0_21a20b98a2ac3ee26acb5326801bf25d.jpg.webp
TOShKENT, 19 fev — Sputnik. Amerika tomoni Rossiya pozitsiyasini yaxshiroq tushuna boshladi. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Ar-Riyodda bo‘lib o‘tgan Rossiya-Amerika muzokaralari yakuni bo‘yicha o‘tgazilgan matbuot bilan muloqot davomida ma’lum qildi. Rossiya prezidenti Vladimir Putin va AQSh prezidenti Donald Tramp o‘rtasidagi xalqaro masalalar va ikki tomonlama kun tartibi bo‘yicha aloqalarni faollashtirish to‘g‘risidagi kelishuvga muvofiq Ar-Riyodda Rossiya-Amerika muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Unda Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov, Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakov, AQSh davlat kotibi Marko Rubio, prezidentning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Mayk Uolts va AQSh yetakchisining Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus vakili Stiven Uitkoff ishtirok etishdi. Lavrovning Rossiya va AQSh muzokaralari yakuni bo‘yicha matbuot bilan muloqoti — videoSergey Lavrov muzokaralari yakuni bo‘yicha matbuot bilan muloqot davomida Saudiya Arabistoni rahbariyatiga Rossiya va Amerika vakillari o‘rtasida uchrashuv o‘tkazish imkoniyati uchun minnatdorchilik bildirdi. Suhbat avvalida AQSh davlat kotibi Marko Rubio xalqaro munosabatlarda har bir davlat o‘z milliy manfaatlaridan kelib chiqishi muhimligini alohida ta’kidlagan. Lavrovning so‘zlariga ko‘ra, suhbat juda foydali bo‘ldi. Tomonlar bir-birini nafaqat tingladi, balki eshitdi. “Amerika tomoni Rossiya prezidenti Vladimir Putinning takroriy nutqlari asosida aniq misollar yordamida yana bir bor batafsil bayon qilgan pozitsiyamizni yaxshiroq tushuna boshladi, deb aytishga asos bor”, - dedi Rossiya vaziri.Lavrov erishilgan kelishuvlarni quyidagicha ifodaladi: Aytilishicha, yaqin orada o‘rinbosarlarning Rossiyaning AQShdagi va AQShning Rossiyadagi elchixonalari va boshqa xorijiy muassasalari faoliyatidagi ushbu sun’iy “to‘siqlarni” bartaraf etish zarurligini ko‘rib chiqishiga kelishib olindi. Uchinchidan, keng konseptual ma’noda, Ukrainadagi inqirozni tartibga solish bilan bog‘liq jarayonlar davom etar ekan, bir vaqtning o‘zida hamkorlik to‘liq tiklanishi va keng ko‘lamli sohalarda kengayishi uchun sharoit yaratish kerak, deya qo‘shimcha qildi u.Savol: Hozir turli baholar bor, asosan ijobiy baholar. Allaqachon Amerika tomonidan ham kelib tushmoqda. Qaysi yo‘lda AQSh bilan eng ko‘p pozitsiyalarni yaqinlashtirishga muvaffaq bo‘lindi - Rossiya-Amerika yoki Ukraina yo‘lida? Rossiya va AQSh prezidentlarining uchrashuviga poydevor qo‘yish mumkinmidi? Keyingi qadamlar qanday? Yaqin kelajakda uchrashuvlaringiz bo‘ladimi? AQSh davlat kotibining aytishicha, Ukraina masalasida hammadan imtiyozlar talab qilinadi. Lavrov: Biz o‘zaro tushunishga erishgan masalalarga kelsak. Bu, albatta, pozitsiyalarning yaqinlashishini anglatishi shart emas. Men bu haqda allaqachon gapirganman. Diplomatik vakolatxonalarimiz faoliyati bilan bog‘liq muammoni hal etishimiz zarur, degan amaliy fikrga keldik. Xalqaro ishlar va iqtisodiy munosabatlarga doir muloqotimiz masalalariga aniq yechim topishga ikki tomon ham intilish bildirildi. Ukraina masalasiga kelsak, men amerikaliklar o‘z vakilini tayinlashi haqidagi kelishuvni eslatib o‘tdim. Biz javob beramiz. Shundan so‘ng tegishli maslahatlashuvlar boshlanadi. Ular muntazam xarakterga ega bo‘ladi. Biz Rossiya va AQSh prezidentlarining qarori bilan uchrashdik, ular navbatdagi sammitga tayyorgarlik ko‘rishga kelishib olishdi. Shu maqsadda tashqi ishlar vazirlari va milliy xavfsizlik maslahatchilariga prezidentlar sammitni o‘tkazishning aniq sanasi va vaqtini kelishib olishdan oldin nimalar ishlab chiqilishi kerakligini ko‘rish va uchrashish topshirildi. Savol: Uchrashuvdan so‘ng darhol diplomatik jarayonga yaqin bo‘lgan ba’zi manbalarga tayanib, Rossiyaning Ukraina bo‘yicha AQSh bilan kelishib olgan "uch bosqichli reja"ga oid ko‘plab ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu rostmi? Lavrov: “Uch bandlik reja”ga kelsak. Men bu ma’lumot va xabarlarni ko‘rmadim. Bugun men bu xabarni “ko‘zdan kechirayotganimda” Polsha tashqi ishlar vazirining “Munxen yo‘laklarida” AQSh vakili Kellog bilan uchrashgani haqida aytgan bayonotiga havolani topdim. U unga qandaydir kelishuv rejasi haqida xabar berdi. U yerda aytilmagan: uch yoki to‘rt bosqich. Ammo R.Sikorskiy rejani sharhlar ekan, tafsilotlarni oshkor eta olmasligini aytdi. "Reja nostandart, ammo bu juda qiziq bo‘lishi mumkin." Bugun men AQSh davlat kotibi M.Rubio va K.Uoltsdan bu nimani anglatishini so‘radim. Ular bu feyk, deb javob berishdi. Qayd etilishicha, tomonlar Rossiya va AQShning yadroviy kuchlar va BMT Xavfsizlik Kengashining doimiy a’zolari sifatida tinchlik va xavfsizlik masalalarida alohida mas’uliyatini inobatga olgan holda boshqa xalqaro masalalar bo‘yicha aloqa kanallarini qayta tiklashga kelishib olishdi.
https://oz.sputniknews.uz/20250218/rossiya-aqsh-muzokaralar-yuriy-ushakov-48016687.html
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/02/12/48003899_70:0:1207:853_1920x0_80_0_0_c09851563bde4e08e7942213d0d898b2.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
rossiya prezidenti vladimir putin aqsh prezidenti donald tramp ar-riyod rossiya-amerika muzokaralari rossiya tashqi ishlar vaziri sergey lavrov rossiya prezidenti yordamchisi yuriy ushakov aqsh davlat kotibi marko rubio mayk uolts stiven uitkoff
10:38 19.02.2025 (yangilandi: 12:22 19.02.2025) Sergey Lavrov: tomonlar bir-birini nafaqat tingladi, balki eshitdi.
TOShKENT, 19 fev — Sputnik. Amerika tomoni Rossiya pozitsiyasini yaxshiroq tushuna boshladi. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Ar-Riyodda bo‘lib o‘tgan Rossiya-Amerika muzokaralari yakuni bo‘yicha o‘tgazilgan matbuot bilan muloqot davomida ma’lum qildi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin va AQSh prezidenti Donald Tramp o‘rtasidagi xalqaro masalalar va ikki tomonlama kun tartibi bo‘yicha aloqalarni faollashtirish to‘g‘risidagi kelishuvga muvofiq Ar-Riyodda Rossiya-Amerika muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Unda Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov, Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakov, AQSh davlat kotibi Marko Rubio, prezidentning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Mayk Uolts va AQSh yetakchisining Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus vakili Stiven Uitkoff ishtirok etishdi.
Sergey Lavrov muzokaralari yakuni bo‘yicha matbuot bilan muloqot davomida Saudiya Arabistoni rahbariyatiga Rossiya va Amerika vakillari o‘rtasida uchrashuv o‘tkazish imkoniyati uchun minnatdorchilik bildirdi.
“Biz bir soatcha ikki tomonlama munosabatlarimiz va dunyoda to‘liq kelishuv bo‘lmasa ham (buning iloji yo‘q), hech bo‘lmaganda buyuk davlatlarning har qanday vaziyatda normal, professional muloqotni davom ettirishga tayyorligini ta’minlash qanchalik muhimligi, bir-birini eshitishga harakat qilish, sodir bo‘layotgan voqealardan saboq olish va har qanday mojaro yoki inqirozdan qochish haqida suhbatlashdik”, — dedi Lavrov.
Suhbat avvalida AQSh davlat kotibi Marko Rubio xalqaro munosabatlarda har bir davlat o‘z milliy manfaatlaridan kelib chiqishi muhimligini alohida ta’kidlagan.
“Biz bunga to‘liq rozi bo‘ldik. Shuningdek, bu milliy manfaatlar har doim ham mos kelavermaydi. Ammo ular bir-biriga to‘g‘ri kelmasa, bu kelishmovchiliklarni tartibga solish, ularni "o‘z yo‘nalishiga" yo‘l qo‘ymaslik va ayniqsa, harbiy yoki boshqa turdagi qarama-qarshiliklarni qo‘zg‘atmaslik juda muhimdir. Milliy manfaatlar bir-biriga to‘g‘ri kelsa, bu sohalarda sa’y-harakatlarni birlashtirish, geosiyosiy sohada, iqtisodiy masalalarda o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish uchun hamma narsani qilish kerak”, — dedi Rossiya TIV rahbari.
Lavrovning so‘zlariga ko‘ra, suhbat juda foydali bo‘ldi. Tomonlar bir-birini nafaqat tingladi, balki eshitdi.
“Amerika tomoni Rossiya prezidenti Vladimir Putinning takroriy nutqlari asosida aniq misollar yordamida yana bir bor batafsil bayon qilgan pozitsiyamizni yaxshiroq tushuna boshladi, deb aytishga asos bor”, - dedi Rossiya vaziri.
Lavrov erishilgan kelishuvlarni quyidagicha ifodaladi:
Rossiyaning AQShdagi elchilari va AQShning Rossiyadagi elchilarining imkon qadar tezroq tayinlanishini ta’minlashdir;
Bayden ma’muriyati tomonidan so‘nggi to‘rt yil ichida diplomatik vakolatxonalarimiz yo‘nalishi bo‘yicha qurilgan, ularning ishini jiddiy murakkablashtirgan to‘siqlarni olib tashlash;
Oxirgi muammo emas – biz uchun cheklashga harakat qilishayotgan bank o‘tkazmalari. Biz, tabiiyki, javob bermoqdamiz.
Aytilishicha, yaqin orada o‘rinbosarlarning Rossiyaning AQShdagi va AQShning Rossiyadagi elchixonalari va boshqa xorijiy muassasalari faoliyatidagi ushbu sun’iy “to‘siqlarni” bartaraf etish zarurligini ko‘rib chiqishiga kelishib olindi.
“Ikkinchi kelishuv. Biz “Ukrainadagi vaziyatni tartibga solish jarayoni” yaqin kelajakda shakllantirilishiga kelishib oldik. Amerika tomoni bu ishda Vashingtondan kim vakillik qilishini e’lon qiladi. Tegishli vakilning ismi va lavozimini bilishimiz bilanoq, Rossiya prezidenti AQSh prezidentiga aytganidek, biz darhol ushbu jarayondagi ishtirokchimizni belgilaymiz”, —deya qayd etdi Lavrov.
Uchinchidan, keng konseptual ma’noda, Ukrainadagi inqirozni tartibga solish bilan bog‘liq jarayonlar davom etar ekan, bir vaqtning o‘zida hamkorlik to‘liq tiklanishi va keng ko‘lamli sohalarda kengayishi uchun sharoit yaratish kerak, deya qo‘shimcha qildi u.
Savol: Hozir turli baholar bor, asosan ijobiy baholar. Allaqachon Amerika tomonidan ham kelib tushmoqda.
Qaysi yo‘lda AQSh bilan eng ko‘p pozitsiyalarni yaqinlashtirishga muvaffaq bo‘lindi - Rossiya-Amerika yoki Ukraina yo‘lida? Rossiya va AQSh prezidentlarining uchrashuviga poydevor qo‘yish mumkinmidi? Keyingi qadamlar qanday? Yaqin kelajakda uchrashuvlaringiz bo‘ladimi? AQSh davlat kotibining aytishicha, Ukraina masalasida hammadan imtiyozlar talab qilinadi.
Lavrov: Biz o‘zaro tushunishga erishgan masalalarga kelsak. Bu, albatta, pozitsiyalarning yaqinlashishini anglatishi shart emas. Men bu haqda allaqachon gapirganman. Diplomatik vakolatxonalarimiz faoliyati bilan bog‘liq muammoni hal etishimiz zarur, degan amaliy fikrga keldik. Xalqaro ishlar va iqtisodiy munosabatlarga doir muloqotimiz masalalariga aniq yechim topishga ikki tomon ham intilish bildirildi. Ukraina masalasiga kelsak, men amerikaliklar o‘z vakilini tayinlashi haqidagi kelishuvni eslatib o‘tdim. Biz javob beramiz. Shundan so‘ng tegishli maslahatlashuvlar boshlanadi. Ular muntazam xarakterga ega bo‘ladi.
Biz Rossiya va AQSh prezidentlarining qarori bilan uchrashdik, ular navbatdagi sammitga tayyorgarlik ko‘rishga kelishib olishdi. Shu maqsadda tashqi ishlar vazirlari va milliy xavfsizlik maslahatchilariga prezidentlar sammitni o‘tkazishning aniq sanasi va vaqtini kelishib olishdan oldin nimalar ishlab chiqilishi kerakligini ko‘rish va uchrashish topshirildi.
Savol: Uchrashuvdan so‘ng darhol diplomatik jarayonga yaqin bo‘lgan ba’zi manbalarga tayanib, Rossiyaning Ukraina bo‘yicha AQSh bilan kelishib olgan "uch bosqichli reja"ga oid ko‘plab ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu rostmi?
Lavrov: “Uch bandlik reja”ga kelsak. Men bu ma’lumot va xabarlarni ko‘rmadim. Bugun men bu xabarni “ko‘zdan kechirayotganimda” Polsha tashqi ishlar vazirining “Munxen yo‘laklarida” AQSh vakili Kellog bilan uchrashgani haqida aytgan bayonotiga havolani topdim. U unga qandaydir kelishuv rejasi haqida xabar berdi. U yerda aytilmagan: uch yoki to‘rt bosqich. Ammo R.Sikorskiy rejani sharhlar ekan, tafsilotlarni oshkor eta olmasligini aytdi. "Reja nostandart, ammo bu juda qiziq bo‘lishi mumkin." Bugun men AQSh davlat kotibi M.Rubio va K.Uoltsdan bu nimani anglatishini so‘radim. Ular bu feyk, deb javob berishdi.
Qayd etilishicha, tomonlar Rossiya va AQShning yadroviy kuchlar va BMT Xavfsizlik Kengashining doimiy a’zolari sifatida tinchlik va xavfsizlik masalalarida alohida mas’uliyatini inobatga olgan holda boshqa xalqaro masalalar bo‘yicha aloqa kanallarini qayta tiklashga kelishib olishdi.