https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/1210/20/12102014_0:0:3093:1740_1920x0_80_0_0_644c9d7cb5a5ee261ccfd3728e203f31.jpg.webp
TOShKENT, 18 fev — Sputnik. O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarini ishga joylashishiga ko‘maklashuvchi “Kelajakka qadam” dasturi amalga oshiriladi. Bu haqda prezident tomonidan qabul qilingan tegishli qarorda nazarda tutilgan.Prezident “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.Unga ko‘ra, oliy ta’lim tashkilotlarining bitiruvchilarining ishga joylashtirishiga ko‘maklashishga qaratilgan “Kelajakka qadam” dasturi amalga oshiriladi.Dastur quyidagilarni nazarda tutadi:Bunda salohiyatli ish beruvchi tashkilotlar, shu jumladan yirik korxonalarning oliy ma’lumotli mutaxassislarga ehtiyojini aniqlash va mutaxassislarga qo‘yiladigan talablarni shakllantirish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.Shuningdek, tanlov g‘oliblarini salohiyatli ish beruvchi tashkilotlar buyurtmasiga ko‘ra individual kasbiy ta’lim dasturlari asosida kasbga dastlabki tayyorlash tadbirlari moliyalashtiriladi.Qolaversa, individual kasbiy ta’lim dasturlarida ishlab chiqarish obyektlarida amaliyot o‘tash va chet eldagi oliy ta’lim tashkilotlarida qisqa muddatli o‘quv kurslarida qatnashish imkoniyati yaratiladi.
https://oz.sputniknews.uz/20250214/prezident-yoshlarga-oid-uchta-muhim-hujjat-imzoladi-47962323.html
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/1210/20/12102014_362:0:3093:2048_1920x0_80_0_0_b99f898884b76e92b863dc8537ea21fd.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari ishga joylash “kelajakka qadam” dasturi “oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaror
12:20 18.02.2025 (yangilandi: 12:34 18.02.2025) Bitiruvchi talabalar o‘rtasida ochiq tanlovlar o‘tkaziladi, g‘oliblar ish bilan ta’minlanadi.
TOShKENT, 18 fev — Sputnik. O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarini ishga joylashishiga ko‘maklashuvchi “Kelajakka qadam” dasturi amalga oshiriladi. Bu haqda prezident tomonidan qabul qilingan tegishli qarorda
nazarda tutilgan. Prezident “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.
Unga ko‘ra, oliy ta’lim tashkilotlarining bitiruvchilarining ishga joylashtirishiga ko‘maklashishga qaratilgan “Kelajakka qadam” dasturi amalga oshiriladi.
Dastur quyidagilarni nazarda tutadi:
o‘z biznes g‘oyalarini amalga oshirish istagi bo‘lgan oliy ta’lim tashkilotlarining bitiruvchi bosqich talabalari uchun biznes g‘oyani tayyor loyihagacha olib borish jarayonida to‘liq hamrohlik qilish, shu jumladan qulay shartlarda moliyalashtirish;
bitiruvchi va quyi bosqich talabalari o‘rtasida sohalar bo‘yicha ochiq tanlovlar o‘tkazish va g‘oliblarni ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish.
Bunda salohiyatli ish beruvchi tashkilotlar, shu jumladan yirik korxonalarning oliy ma’lumotli mutaxassislarga ehtiyojini aniqlash va mutaxassislarga qo‘yiladigan talablarni shakllantirish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, tanlov g‘oliblarini salohiyatli ish beruvchi tashkilotlar buyurtmasiga ko‘ra individual kasbiy ta’lim dasturlari asosida kasbga dastlabki tayyorlash tadbirlari moliyalashtiriladi.
Qolaversa, individual kasbiy ta’lim dasturlarida ishlab chiqarish obyektlarida amaliyot o‘tash va chet eldagi oliy ta’lim tashkilotlarida qisqa muddatli o‘quv kurslarida qatnashish imkoniyati yaratiladi.