https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e7/0b/1d/41300711_0:52:3072:1780_1920x0_80_0_0_8114321789b46377e0c0d2b904ed65d7.jpg.webp
TOShKENT, 16 fev — Sputnik. Rossiya va AQSh o‘rtasida ekspertlar uchrashuvi tashkil etiladi. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.Amerika tomonining tashabbusi bilan Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov va AQSh Davlat kotibi Marko Rubio o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.Qayd etilishicha, uchrashuv davomida Rossiya va AQSh prezidentlari o‘rtasidagi suhbat, Barak Obama ma’muriyati tomonidan 2016-yilda AQShda Rossiya diplomatik vakolatxonalari faoliyati uchun shart-sharoitlarni maksimal darajada kuchaytirish siyosatiga imkon qadar tezroq barham berish yo‘llari bo‘yicha fikr almashildi.Lavrov va Rubio Rossiya va AQSh prezidentlari belgilagan vazifalarga muvofiq, o‘zaro hurmatga asoslangan davlatlararo muloqotni tiklash uchun birgalikda ishlashga tayyor ekanliklarini tasdiqlashdi.Muntazam aloqalar, jumladan, Rossiya-Amerika uchrashuvigatayyorgarlik haqida kelishib olindi.Eslatib o‘tamiz, Rossiya va AQSh prezidentlarining 12-fevraldagi telefon orqali muloqoti yakunida tashqi siyosat idoralari rahbarlari oldingi ma’muriyatdan meros bo‘lib qolgan o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik yo‘lidagi bir tomonlama to‘siqlarni bartaraf etish manfaatlari yo‘lida Rossiya-Amerika munosabatlarida to‘plangan muammolarni hal qilish uchun aloqa kanalini saqlab qolishga kelishib olishdi. Joriy xalqaro muammolar, jumladan, Ukraina atrofidagi vaziyat, Falastin, umuman, Yaqin Sharqdagi va boshqa mintaqaviy sohalardagi vaziyatni tartibga solish bo‘yicha hamkorlikka o‘zaro intilish bildirildi.
https://oz.sputniknews.uz/20250213/ukraina-putin-tramp-47945519.html
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e7/0b/1d/41300711_193:0:2924:2048_1920x0_80_0_0_9597853468aed916a8b604f70c8e9289.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
dunyo yangiliklari, dunyoda, rossiya, aqsh, ukraina, falastin, hamkorlik, rossiya tiv, sergey lavrov
Sergey Lavrov va Marko Rubio bilan telefon orqali muloqot qildi.
TOShKENT, 16 fev — Sputnik. Rossiya va AQSh o‘rtasida ekspertlar uchrashuvi tashkil etiladi. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati
xabar berdi. Amerika tomonining tashabbusi bilan Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov va AQSh Davlat kotibi Marko Rubio o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Qayd etilishicha, uchrashuv davomida Rossiya va AQSh prezidentlari o‘rtasidagi suhbat, Barak Obama ma’muriyati tomonidan 2016-yilda AQShda Rossiya diplomatik vakolatxonalari faoliyati uchun shart-sharoitlarni maksimal darajada kuchaytirish siyosatiga imkon qadar tezroq barham berish yo‘llari bo‘yicha fikr almashildi.
“Rossiya va AQShning xorijiy vakolatxonalari faoliyatidagi to‘siqlarni o‘zaro bartaraf etish bo‘yicha aniq qadamlarni kelishish uchun yaqin vaqt ichida ekspertlar uchrashuvini tashkil etishga kelishib olindi”, — deyiladi vazirlik xabarida.
Lavrov va Rubio Rossiya va AQSh prezidentlari belgilagan vazifalarga muvofiq, o‘zaro hurmatga asoslangan davlatlararo muloqotni tiklash uchun birgalikda ishlashga tayyor ekanliklarini tasdiqlashdi.
Muntazam aloqalar, jumladan, Rossiya-Amerika uchrashuvigatayyorgarlik haqida kelishib olindi.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya va AQSh prezidentlarining 12-fevraldagi telefon orqali muloqoti yakunida tashqi siyosat idoralari rahbarlari oldingi ma’muriyatdan meros bo‘lib qolgan o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik yo‘lidagi bir tomonlama to‘siqlarni bartaraf etish manfaatlari yo‘lida Rossiya-Amerika munosabatlarida to‘plangan muammolarni hal qilish uchun aloqa kanalini saqlab qolishga kelishib olishdi. Joriy xalqaro muammolar, jumladan, Ukraina atrofidagi vaziyat, Falastin, umuman, Yaqin Sharqdagi va boshqa mintaqaviy sohalardagi vaziyatni tartibga solish bo‘yicha hamkorlikka o‘zaro intilish bildirildi.