© Sputnik / Anton DenisovSimvolika BRIKS
Simvolika BRIKS - Sputnik O‘zbekiston, 1920, 16.02.2025
2025 yilda BRIKS sammiti o‘tkaziladigan sana va joy tasdiqlandi.
TOShKENT, 16 fev — Sputnik. BRIKS sammiti 6—7 iyul kunlari Rio-de-Janeyroda bo‘lib o‘tadi, deya xabar qildi birlashma matbuot xizmati.
"2025 yilda BRIKS sammiti o‘tkaziladigan sana va joy tasdiqlandi. U Rio-de-Janeyroda 6 va 7-iyul kunlari bo‘lib o‘tadi", — deyiladi ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan xabarda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Braziliya tashqi ishlar vaziri Mauro Viyeyra BRIKS G20 formati darajasiga yaqinlashayotganini aytgan edi.
BRIKS — 2006-yilda Rossiya, Xitoy, Hindiston va Braziliya tomonidan tashkil etilgan hukumatlararo birlashma bo‘lib, 2011-yilda unga Janubiy Afrika qo‘shilgan. 2024-yil 1-yanvardan boshlab Moskva tashkilotning raislik lavozimini egallab keldi va endi u Braziliyaga o‘tdi. O‘tgan yili guruhga Misr, Efiopiya, Eron va BAA qo‘shildi. Braziliya hukumati 6-yanvar kuni Indoneziya Respublikasining BRIKSga to‘laqonli a’zo sifatida rasman kirishini e’lon qildi.