rossiyaning donbassdagi maxsus harbiy operatsiyasi
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/09/16/45788006_2:0:768:431_1920x0_80_0_0_7aa65a13c100fadb0a5a947bbf0e1c1c.jpg.webp
TOShKENT, 14 fev — Sputnik. AQSh, Rossiya va Ukraina kelasi hafta Saudiya Arabistonida yuqori martabali amaldorlar darajasida uchrashuv o‘tkazadi, deya ma’lum qildi AQSh prezidenti Donald Tramp.Chorshanba kuni Tramp Putin bilan Saudiya Arabistonida uchrashishni kutayotganini aytgandi.Bundan sal oldin u Rossiya, AQSh va Ukrainaning yuqori martabali vakillari 14-16 fevral kunlari bo‘lib o‘tadigan Munxen Xavfsizlik konferensiyasida uchrashishini ham e’lon qilgandi.Rossiyaning mojaroni hal qilish bo‘yicha pozitsiyasiO‘tgan yil iyun oyida Putin mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish tashabbuslarini ilgari surgan edi. Rossiya zudlik bilan o‘t ochishni to‘xtatadi va muzokaralarga tayyorligini e’lon qiladi, agar:Putin bu kontekstda Rossiyaga qarshi sanksiyalar bekor qilinishini ham tilga olgandi.Shu bilan birga, Moskva Kiyev rejimi muzokaralarga kirishni 2022-yil oktabr oyida taqiqlagani va Vladimir Zelenskiyning qonuniylik borasida katta muammolari borligini qayta-qayta eslatib keladi.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/09/16/45788006_118:0:693:431_1920x0_80_0_0_aaa61ba3078e45480205a2fef6d64d9b.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
aqsh rossiya ukraina tramp
10:47 14.02.2025 (yangilandi: 12:01 14.02.2025) Tramp Rossiya, AQSh va Ukrainaning yuqori martabali vakillari Munxen Xavfsizlik konferensiyasida uchrashishini ham e’lon qilgandi.
TOShKENT, 14 fev — Sputnik. AQSh, Rossiya va Ukraina kelasi hafta Saudiya Arabistonida yuqori martabali amaldorlar darajasida uchrashuv o‘tkazadi, deya
ma’lum qildi AQSh prezidenti Donald Tramp.
“Ertaga Munxenda uchrashuv, kelasi hafta esa Saudiya Arabistonida, men yoki prezident Putin bilan emas, balki yuqori martabali amaldorlar bilan. Ukraina ham unda ishtirok etadi”, - dedi u.
Chorshanba kuni Tramp Putin bilan Saudiya Arabistonida uchrashishni kutayotganini aytgandi.
Bundan sal oldin u Rossiya, AQSh va Ukrainaning yuqori martabali vakillari 14-16 fevral kunlari bo‘lib o‘tadigan Munxen Xavfsizlik konferensiyasida uchrashishini ham e’lon qilgandi.
Rossiyaning mojaroni hal qilish bo‘yicha pozitsiyasi
O‘tgan yil iyun oyida Putin mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish tashabbuslarini ilgari surgan edi. Rossiya zudlik bilan o‘t ochishni to‘xtatadi va muzokaralarga tayyorligini e’lon qiladi, agar:
Ukraina NATOga kirish niyatidan rasman voz kechsa;
Ukraina Qurolli kuchlari Rossiyaning yangi hududlaridan chiqib ketsa;
Kiyev hukumati demilitarizatsiya va denatsifikatsiya amalga oshirsa;
mamlakat neytral, qo‘shilmaslik va yadrosiz maqomga ega bo‘lsa.
Putin bu kontekstda Rossiyaga qarshi sanksiyalar bekor qilinishini ham tilga olgandi.
Shu bilan birga, Moskva Kiyev rejimi muzokaralarga kirishni 2022-yil oktabr oyida taqiqlagani va Vladimir Zelenskiyning qonuniylik borasida katta muammolari borligini qayta-qayta eslatib keladi.