Yangi loyihalar va kelishuvlar: O‘zbekiston Belarus bilan hamkorlikni mustahkamlaydi
17:56 20.02.2026 (yangilandi: 18:01 20.02.2026)
© Sputnik / Avenir Deberdeyev
O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi hamkorlik so‘nggi bir necha yil ichida jadal rivojlanmoqda.
TOShKENT, 20 fev – Sputnik. O‘zbekiston va Belarus qo‘shma ishlab chiqarishlarni ishga tushirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish va eksport yetkazib berishni kengaytirishni muhokama qilmoqda. Yaqin kelajakda mamlakatlar tovar ayirboshlashni 2 mlrd dollarga yetkazmoqchi.
O‘zaro hamkorlik istiqbollarini “Mogilov” erkin iqtisodiy zonasida (EIZ) ikki mamlakat diplomatlari, mintaqa hokimiyat organlari va tadbirkorlari ishtirokida o‘tkazilgan biznes-muloqot ishtirokchilari muhokama qilishdi.
Tadbirda O‘zbekistonning Belarusdagi elchisi Rahmatulla Nazarov, Andijon viloyati hokimi o‘rinbosari Ilhom Sobirov, Mogilov viloyati ijroiya qo‘mitasi iqtisodiyot qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Olga Avsiyevich, "Mogilov" EIZ ma’muriyati rahbari Pavel Marinenko, ikki mamlakat biznes vakillari ishtirok etdi.
V SEZ "Mogilev" sostoyalsya biznes-dialog s uchastiyem uzbekskix predprinimateley i predstaviteley vlasti.
© Press-slujba Ispolkoma SNG
Elchi o‘z nutqida ikki tomonlama munosabatlarning ajoyib rivojlanish dinamikasini ta’kidlab, bu jarayonda ikki mamlakat rahbarlarining asosiy rolini ta’kidladi.
“O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi hamkorlik so‘nggi bir necha yil ichida jadal rivojlanmoqda. Bu mamlakatlarimiz rahbarlarining sa’y-harakatlari tufayli. Aynan ularning intilishlari tufayli bugungi kunda xalqaro hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilmoqda”, - dedi Nazarov.
Diplomat izchil oldinga siljishni aniq ko‘rsatadigan iqtisodiy ko‘rsatkichlarga alohida e’tibor qaratdi.
“2016 yilda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi past edi. Va o‘tgan yili, O‘zbekiston statistikasiga ko‘ra, u milliard dollarga yetdi”, — deya ta’kidladi elchi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda savdo-iqtisodiy soha eng jadal rivojlanmoqda.
“Mamlakat barcha yo‘nalishlarda dinamik ravishda rivojlanishi va rivojlanishi kerak. Va buning uchun asosiy e’tibor iqtisodiyotni rivojlantirishga qaratilishi kerak”, - dedi Nazarov.
Istiqbol haqida gapirganda, elchi ulgan, biroq erishish mumkin bo‘lgan maqsadni aytdi.
“Yaqin kelajakda qo‘yilgan vazifalar qatoriga 2 milliard dollarlik tovar ayirboshlash kiradi. Menimcha, bu raqamlarga erishishga kuchimiz yetadi”, - dedi u.
Uchrashuv ishtirokchilariga O‘zbekiston savdo-sanoat palatasining Andijon mintaqaviy boshqarmasi rahbari Akmal Mamajonov ham tabrik so‘zi bilan murojaat qildi.
O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi munosabatlar o‘zaro hurmat, ishonch va strategik hamkorlikning mustahkam poydevoriga asoslanganligini ta’kidladi. Hamkorlik savdo-iqtisodiy, investitsiya, sanoat, qishloq xo‘jaligi va gumanitar sohalarda faol rivojlanmoqda. Ikki tomonlama hamkorlikning muhim bosqichi 2024-yilda Toshkentda imzolangan hamkorlikni yanada kengaytirish to‘g‘risidagi memorandum bo‘ldi.
“Hujjat qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va investitsiyalarni jalb qilish uchun yangi istiqbollarni ochdi”, — deya ta’kidladi Mamajonov.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i mamlakatning investitsion jozibadorligini tavsiflovchi raqamlarni keltirdi.
“2025 yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston 43 mlrd dollardan ortiq sarmoya jalb qildi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlardan 24 foizga ko‘pdir. Ulardan 38,2 mlrd dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni tashkil etdi. 2025-yilning to‘qqiz oyida xorijiy investitsiyalar va kreditlar hajmi 24,9 mlrd dollarga yetdi. Asosiy investorlar Xitoy (taxminan 40%), Rossiya va Turkiya bo‘ldi”, - dedi u.
2026 yilda 50 mlrd dollargacha xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha ulkan vazifa qo‘yilgan. Mamajonovning so‘zlariga ko‘ra, ushbu rejalar mamlakatning yuqori sarmoyaviy jozibadorligi va xalqaro sheriklarning tobora ortib borayotgan ishonchidan dalolat beradi.
Shuningdek, O‘zbekiston eksportning barqaror o‘sishini, yetkazib berish geografiyasini kengaytirayotgani, sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari hajmini oshirayotgani ta’kidlandi.
Mamajonov O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi hamkorlik yanada mustahkamlanib, ikki mamlakat xalqlarining iqtisodiy rivojlanishi va farovonligini oshirishga yordam berishiga ishonch bildirdi. Mogilov viloyati ijroiya qo‘mitasi iqtisodiyot qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Olga Avsiyevich ham ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishning yuqori salohiyatini ta’kidladi. Ishbilarmonlik muloqoti davomida ikki mamlakat tadbirkorlari o‘z tashkilotlari va ishlab chiqarishlarini taqdim etib, yanada istiqbolli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdi.
Ta’kidlanishicha, “Mogilov” EIZda ishbilarmonlik muloqoti ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishda yana bir qadam bo‘lib, ikki mamlakat tadbirkorlari va investorlari uchun yangi imkoniyatlar ochadi.