© Telegram/MinenergySolnechnie i vetranie elektrostansii v Uzbekistane
Solnechnie i vetranie elektrostansii v Uzbekistane - Sputnik O‘zbekiston, 1920, 28.03.2025
O‘zbekistonda 2024-yilda 2,8 gVt yashil eneregetika manbai ishga tushirildi, 2025-yilda ushbu ko‘rsatgich 4,5 gVt bo‘lishi kutilmoqda.
TOShKENT, 28 mar — Sputnik. 2025 yilda quvvati 4,5 GVtli quyosh va shamol elektr stansiyalari ishga tushiriladi, dedi energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Baxtiyor Mamatkarimov.
"2025 yilda jami quvvati 4,5 gigavattga teng bo‘lgan yirik quvvatli quyosh va shamol elektr stansiyalarini ishga tushirish, quvvati 785 megavatt bo‘lgan quyosh panellarini o‘rnatish, quvvati 225 megavatt bo‘lgan gidroelektr stansiyalarini barpo etish va 1,8 ming mVt⋅soat elektr energiyasini saqlash tizimlarini ishga tushirish rejalashtirilgan", - dedi u.
Vazirlikning ma’lum qilishiga ko‘ra, 2024-yilda umumiy quvvati 2,8 gVt teng bo‘lgan elektr stansiyalar ishga tushirilgan. Shundan:
Quyosh fotoelektr stansiyalari quvvati 1000 megavattni, shamol elektr stansiyalari quvvati 800 megavattni, issiqlik elektr stansiyalari quvvati 965 megavattni hamda gidroelektr stansiyalar quvvati 22,7 megavattni tashkil etgan.
2024 yilda quyosh va shamol elektr stansiyalari tomonidan jami 4,8 mlrd kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqarilgan.
Ushbu energiya 2 million xonadonning bir yillik ijtimoiy normasini tashkil qiladi.
"Yashil energiya"dan foydalanish natijasida 1,4 mlrd kub metr tabiiy gaz tejalgan, atmosferaga 2 mln t. zararli gazlar chiqishining oldi olingan.
Undan tashqari, “Quyoshli xonadon” dasturi orqali xonadoniga quyosh paneli o‘rnatgan 10 826 nafar fuqaroga davlatga sotgan 12,1 mln kVt⋅soat elektr energiya uchun 12 mlrd 182 mln so‘m to‘lab berildi.