https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/0c/14/47223838_0:0:3072:1728_1920x0_80_0_0_8c7adeaa43a0bd665b7365cc92cf7fc5.jpg.webp
TOShKENT, 26 mar — Sputnik. Yevropa Ittifoqi davlatlari dushmanlardan ham yomonroq bo‘lib chiqdi, dedi Oq uy rahbari Donald Tramp “Newsmax”ga bergan intervyusida.U boshqa mamlakatlarni 45-yil davomida, Vashington yumshoq va zaifligida AQShni talon-toroj qilganlikda aybladi. Trampning qo‘shimcha qilishicha, natijada mamlakat qarzi 36 trillion dollarga yetdi.U Xitoy ham xuddi shunday yo‘l tutganini ta’kidlab, pulning bir qismini, balki ko‘p qismini qaytarish vaqti kelganini qo‘shimcha qildi.“Washington Post” gazetasining manbalarga tayanib yozishicha, 2-apreldan Vashington trillionlab dollarlik xorijiy tovarlarga ta’sir ko‘rsatadigan yangi tariflarni qo‘llashni rejalashtirmoqda.AQSh allaqachon Meksika va Kanadadan import qilinadigan mahsulotlarga 25 foizlik bojlar joriy qilgan. Xuddi shular Xitoydan kelgan mahsulotlarga nisbatan qo‘llanilib, ulardagi stavkani 20 foizga oshirdi. Vashington bunday choralar noqonuniy migratsiyaga qarshi kurash va fentanil yetkazib berish bilan izohlagan.Bundan tashqari, Shtatlar Yevropa Ittifoqi tovarlariga bojlar joriy qildi. Ottava va Pekin allaqachon javob choralarini e’lon qilgan, Yevropa Ittifoqi ham ularni aprel oyida e’lon qilishni va’da qilmoqda.
https://oz.sputniknews.uz/20250307/tramp-aqsh-48280830.html
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/0c/14/47223838_222:0:2953:2048_1920x0_80_0_0_1647ee337b464d41e5dcd2435142a6e1.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
tramp aqsh
Tramp: Yevropa Ittifoqiga qarang, ular bu davlatga nima qildilar, qanday qilib tozaladilar.
TOShKENT, 26 mar — Sputnik. Yevropa Ittifoqi davlatlari dushmanlardan ham yomonroq bo‘lib chiqdi,
dedi Oq uy rahbari Donald Tramp “Newsmax”ga bergan intervyusida.
U boshqa mamlakatlarni 45-yil davomida, Vashington yumshoq va zaifligida AQShni talon-toroj qilganlikda aybladi. Trampning qo‘shimcha qilishicha, natijada mamlakat qarzi 36 trillion dollarga yetdi.
“Ammo ko‘pincha do‘stlar, do‘stlar deb ataladiganlar dushmandan ham yomonroq bo‘lib chiqadi. Yevropa Ittifoqiga qarang, ular bu davlatga nima qildilar, qanday qilib tozaladilar”, - dedi Oq uy rahbari.
U Xitoy ham xuddi shunday yo‘l tutganini ta’kidlab, pulning bir qismini, balki ko‘p qismini qaytarish vaqti kelganini qo‘shimcha qildi.
“Washington Post” gazetasining manbalarga tayanib yozishicha, 2-apreldan Vashington trillionlab dollarlik xorijiy tovarlarga ta’sir ko‘rsatadigan yangi tariflarni qo‘llashni rejalashtirmoqda.
AQSh allaqachon Meksika va Kanadadan import qilinadigan mahsulotlarga 25 foizlik bojlar joriy qilgan. Xuddi shular Xitoydan kelgan mahsulotlarga nisbatan qo‘llanilib, ulardagi stavkani 20 foizga oshirdi. Vashington bunday choralar noqonuniy migratsiyaga qarshi kurash va fentanil yetkazib berish bilan izohlagan.
Bundan tashqari, Shtatlar Yevropa Ittifoqi tovarlariga bojlar joriy qildi. Ottava va Pekin allaqachon javob choralarini e’lon qilgan, Yevropa Ittifoqi ham ularni aprel oyida e’lon qilishni va’da qilmoqda.