TOShKENT, 20 fev — Sputnik. O‘zbekiston prezidenti imzolagan tegishli farmonga muvofiq, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilariga pul mukofotlari beriladi. Farmon mamlakatda 9-may – Xotira va qadrlash kuni umumxalq bayrami sifatida keng nishonlanish, shuningdek, Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan ajdodlar xotirasini abadiylashtirish maqsadida imzolandi. Shuningdek, bugun ham O‘zbekiston obro‘-e’tiborini yuksaltirishga, yoshlarni ma’naviy-axloqiy jihatdan tarbiyalashga hissa qo‘shayotgan faxriylarni e’zozlash hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 80-yilligi munosabati bilan urush qatnashchilari va nogironlarini, ularga tenglashtirilgan shaxslarni hamda, 1941–1945 yillardagi urush davridagi mehnat fronti qatnashchilarini moddiy rag‘batlantirish ko‘zda tutilgan. Quyidagi bir martalik pul mukofoti belgilandi: Mazkur farmonni bajarish bilan bog‘liq bo‘lgan sarf-xarajatlar respublika budjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi. Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga ushbu pul mukofoti tantanali hamda bayramona vaziyatda topshiriladi.Eslatib o‘tamiz, 2024-yilda Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga yigirma million so‘m miqdorida bir martalik pul mukofoti berilgan. 2023-yilda esa ularning har biri o‘n sakkiz million so‘mdan olgan. Mukofot miqdori 2020-yilda o‘n million so‘m, 2018-yilda esa besh million so‘mga teng bo‘lgan. Ulug‘ Vatan urushida qatnashib, SSSR Qahramoni bo‘lgan o‘zbekistonliklar“Uy o‘liklarga to‘la edi”- fashistlar qamali haqida xotiralarKonslagerda tug‘ilgan o‘zbekistonlik hikoyasi
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/02/14/48049292_240:0:1680:1080_1920x0_80_0_0_f1ba376e6a3e3fa17579a952ec3a2460.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
o‘zbekiston ikkinchi jahon urushi qatnashchilari mukofot puli bir martalik yordam qancha 2025-yil ma’lumot farmon
12:05 20.02.2025 (yangilandi: 14:09 20.02.2025) Prezident urush qatnashchilariga pul mukofotlari berishga oid farmonni imzoladi.
TOShKENT, 20 fev — Sputnik. O‘zbekiston prezidenti imzolagan tegishli farmonga muvofiq, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilariga pul mukofotlari beriladi.
Farmon mamlakatda 9-may – Xotira va qadrlash kuni umumxalq bayrami sifatida keng nishonlanish, shuningdek, Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan ajdodlar xotirasini abadiylashtirish maqsadida imzolandi.
Shuningdek, bugun ham O‘zbekiston obro‘-e’tiborini yuksaltirishga, yoshlarni ma’naviy-axloqiy jihatdan tarbiyalashga hissa qo‘shayotgan faxriylarni e’zozlash hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 80-yilligi munosabati bilan urush qatnashchilari va nogironlarini, ularga tenglashtirilgan shaxslarni hamda, 1941–1945 yillardagi urush davridagi mehnat fronti qatnashchilarini moddiy rag‘batlantirish ko‘zda tutilgan.
Quyidagi bir martalik pul mukofoti belgilandi:
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga 10 000 (o‘n ming) dollar miqdorida;
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilariga tenglashtirilgan shaxslarning har biriga 25 000 000 (yigirma besh million) so‘m miqdorida;
1941–1945 yillardagi urush davridagi mehnat fronti qatnashchilarining har biriga 3 000 000 (uch million) so‘m miqdorida.
Mazkur farmonni bajarish bilan bog‘liq bo‘lgan sarf-xarajatlar respublika budjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi. Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga ushbu pul mukofoti tantanali hamda bayramona vaziyatda topshiriladi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yilda Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga yigirma million so‘m miqdorida bir martalik pul
mukofoti berilgan. 2023-yilda esa ularning har biri o‘n sakkiz million
so‘mdan olgan. Mukofot miqdori 2020-yilda o‘n million so‘m, 2018-yilda esa besh million so‘mga teng bo‘lgan.