© RIA Novosti / Aleksey SuxorukoVeteran Velikoy Otechestvennoy voyni. Arxivnoe foto
Veteran Velikoy Otechestvennoy voyni. Arxivnoe foto - Sputnik O‘zbekiston, 1920, 20.02.2025
Prezident urush qatnashchilariga pul mukofotlari berishga oid farmonni imzoladi.
TOShKENT, 20 fev — Sputnik. O‘zbekiston prezidenti imzolagan tegishli farmonga muvofiq, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilariga pul mukofotlari beriladi.
Farmon mamlakatda 9-may – Xotira va qadrlash kuni umumxalq bayrami sifatida keng nishonlanish, shuningdek, Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan ajdodlar xotirasini abadiylashtirish maqsadida imzolandi.
Shuningdek, bugun ham O‘zbekiston obro‘-e’tiborini yuksaltirishga, yoshlarni ma’naviy-axloqiy jihatdan tarbiyalashga hissa qo‘shayotgan faxriylarni e’zozlash hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 80-yilligi munosabati bilan urush qatnashchilari va nogironlarini, ularga tenglashtirilgan shaxslarni hamda, 1941–1945 yillardagi urush davridagi mehnat fronti qatnashchilarini moddiy rag‘batlantirish ko‘zda tutilgan.
Quyidagi bir martalik pul mukofoti belgilandi:
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga 10 000 (o‘n ming) dollar miqdorida;
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilariga tenglashtirilgan shaxslarning har biriga 25 000 000 (yigirma besh million) so‘m miqdorida;
1941–1945 yillardagi urush davridagi mehnat fronti qatnashchilarining har biriga 3 000 000 (uch million) so‘m miqdorida.
Mazkur farmonni bajarish bilan bog‘liq bo‘lgan sarf-xarajatlar respublika budjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi. Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga ushbu pul mukofoti tantanali hamda bayramona vaziyatda topshiriladi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yilda Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga yigirma million so‘m miqdorida bir martalik pul mukofoti berilgan. 2023-yilda esa ularning har biri o‘n sakkiz million so‘mdan olgan. Mukofot miqdori 2020-yilda o‘n million so‘m, 2018-yilda esa besh million so‘mga teng bo‘lgan.