https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/02/12/48015725_0:0:1920:1080_1920x0_80_0_0_cd8fd5eb8d640e706ef6728442767eb1.jpg.webp
TOShKENT, 18 fev — Sputnik. Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrovning Ar-Riyodda bo‘lib o‘tgan Rossiya va AQSh muzokaralari yakuni bo‘yicha matbuot bilan muloqoti bo‘lib o‘tdi.Unda Rossiya TIV rahbari quyidagi asosiy fikrlarni bildirdi: Bugun Rossiya va AQSh muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Rossiya tomonidan Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov va Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakov ishtirok etdi. AQSh delegatsiyasi tarkibida davlat kotibi Marko Rubio, prezident Donald Trampning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Mayk Uolts va AQSh yetakchisining Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus vakili Stiven Uitkoff bor.Uchrashuv taxminan 4,5 soat davom etdi.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/02/12/48015725_240:0:1680:1080_1920x0_80_0_0_a2a8eadd76df344de7ed3806a742b2e0.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
ar-riyod rossiya va aqsh uchrashuv rossiya tomonidan rossiya tashqi ishlar vaziri sergey lavrov rossiya prezidenti yordamchisi yuriy ushakov davlat kotibi marko rubio prezident donald trampning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi mayk uolts aqsh yetakchisining yaqin sharq bo‘yicha maxsus vakili stiven uitkoff
18:43 18.02.2025 (yangilandi: 22:24 18.02.2025) Ar-Riyoddagi Rossiya-Amerika muzokaralari yakunlandi.
TOShKENT, 18 fev — Sputnik. Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrovning Ar-Riyodda bo‘lib o‘tgan Rossiya va AQSh muzokaralari yakuni bo‘yicha matbuot bilan muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Unda Rossiya TIV rahbari quyidagi asosiy fikrlarni bildirdi:
AQSh vakillari bilan suhbat juda foydali bo‘ldi;
Amerika tomoni Moskva pozitsiyasini yaxshiroq tinglashni boshladi, deyishga asos bor;
Rossiya va AQSh geosiyosiy va iqtisodiy masalalarda sa’y-harakatlarni birlashtirish uchun hamma narsani qilish kerak degan fikrga kelishdi;
Moskva va Vashington yaqin kelajakda elchilarni tayinlash va elchixonalar faoliyatidagi muammolarni hal qilishga kelishib oldi;
Ukrainada tinchlik o‘rnatish haqida kelishuvga erishildi va muzokarachilar tayinlandi, Rossiya va AQSh Ukraina bo‘yicha muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazadi;
Rossiya AQShga NATO qo‘shinlarining Ukrainada bo‘lishini qabul qilib bo‘lmasligini tushuntirdi;
Ikki davlat orasida o‘zaro manfaatli iqtisodiy hamkorlik uchun to‘siqlarni olib tashlashga kelishib oldik.
Bugun Rossiya va AQSh muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Rossiya tomonidan Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov va Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakov ishtirok etdi. AQSh delegatsiyasi tarkibida davlat kotibi Marko Rubio, prezident Donald Trampning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Mayk Uolts va AQSh yetakchisining Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus vakili Stiven Uitkoff bor.
Uchrashuv taxminan 4,5 soat davom etdi.