TOShKENT, 13 fev — Sputnik. O‘zbekistonda endi maktab o‘quvchilarini kasb-hunarga o‘qitishda tadbirkorlar jalb etiladi. Bu haqda hukumat qarori bilan qabul qilingan tegishli nizomda nazarda tutilgan. Nizomda o‘quvchilarni kasb-hunarga o‘qitishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bilan tadbirkorlar va hunarmandlarning o‘zaro hamkorlik qilish tartibi belgilandi. Nizom quyidagilarni nazarda tutadi: Shu yildan 8-sinf o‘quvchilari uchun sanoat, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish, agrotexnologiya sohalaridagi korxona va tashkilotlarga ekskursiyalar tashkil etiladi. 2024/2025 o‘quv yili yakunigacha maktablar bitiruvchilarini egallaydigan kasb-hunari bo‘yicha amaliy imtihondan o‘tkazish va ularga elektron sertifikat berish tartibi joriy etiladi.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/1391/33/13913327_341:0:3072:2048_1920x0_80_0_0_1699a2d43882c2bd11b765bda7eafe72.jpg.webpSputnik O‘zbekiston
maktab o‘quvchilar kasb-hunar o‘qitish tadbirkorlar hukumat qarori nizom
8-sinf o‘quvchilari uchun sanoat, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish, agrotexnologiya sohalaridagi korxona va tashkilotlarga ekskursiyalar tashkil etiladi.
TOShKENT, 13 fev — Sputnik. O‘zbekistonda endi maktab o‘quvchilarini kasb-hunarga o‘qitishda tadbirkorlar jalb etiladi. Bu haqda hukumat qarori bilan qabul qilingan tegishli nizomda
nazarda tutilgan. Nizomda o‘quvchilarni kasb-hunarga o‘qitishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bilan tadbirkorlar va hunarmandlarning o‘zaro hamkorlik qilish tartibi belgilandi.