https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/02/07/47883454_0:0:1920:1080_1920x0_80_0_0_d6d1fa4cdb3546772676e2a6f2f77f1a.jpg.webp
TOShKENT, 7 fev — Sputnik. Rossiyada Mudofaa vazirligi yuqori martabali zobitlariga va yoqilg‘i-energetika obyektlariga qarshi teraktlar tayyorlagan to‘rt nafar ayol qo‘lga olindi, deb xabar qildi Rossiya Federal xavfsizlik xizmati (FXX).Xabarda aytilishiga ko‘ra, ayollar 2023-yilda Ukraina maxsus xizmatlari tomonidan yollangan va Ukrainada hududida o‘q otish, mina va portlovchi moddalar bilan ishlash, tashqi kuzatuv, shuningdek, kuzatuvni aniqlash usullari bo‘yicha maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan.Ularning turar joylari tekshirilganda katta miqdordagi portlovchi moddalar, portlovchi moddalar tayyorlash uchun kimoviy moddalar, elektr detonatorlar, portlovchi moddalarni tayyorlash bo‘yicha yo‘riqnomalar va ukrainalik kuratorlar bilan aloqa vositalari topilgan.Qo‘lga olinganlar o‘z aybiga iqror bo‘lishdi. Ushbu holat yuzasidan jinoyat ishi ochilgan. Ularni 30-yilgacha qamoq jazosi kutmoqda, deyiladi FXX xabarida.
Priznatelnie pokazaniya zaderjannix jenshin, rabotavshix na ukrainskie spesslujbi
FSB opublikovala video priznatelnix pokazaniy zaderjannix jenshin, rabotavshix na ukrainskie spesslujbi. Oni rasskazali, chto komponenti dlya izgotovleniya vzrivchatki pokupali v marketpleysax, torgovix tochkax i zabirali v taynikax. Posle soversheniya terakta kuratori obeshali vivezti ix v Yevropu.