TOShKENT, 20 fev – Sputnik. Prezident farmoni bilan “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF–6012-son farmonga o‘zgartirishlar kiritildi.Farmonning 3-ilovasiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, BMTning vaqtinchalik choralar to‘g‘risidagi murojaatlarini ko‘rib chiqish tartibi belgilandi.Unga ko‘ra, BMTning shartnomaviy qo‘mitalari tomonidan yuborilgan vaqtinchalik choralar to‘g‘risidagi murojaat Tashqi ishlar vazirligi orqali kelib tushgandan so‘ng 1 kun muddatda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy markazi va Adliya vazirligiga yuboriladi.Markaz 1 kun muddatda mas’ul davlat organlariga so‘rovnoma yuborib, ulardan vaqtinchalik choralarni amalga oshirish bo‘yicha tezkor chora-tadbirlar ko‘rish va zarurat tug‘ilganda, asoslangan tushuntirish taqdim etishni so‘raydi.Davlat organlari 3 kun muddatda amalga oshirilgan chora-tadbirlar yoki amalga oshirilishi rejalashtirilgan tadbirlar yuzasidan tushuntirishni Markazga taqdim etadi.Markaz ishchi guruh bilan birgalikda yig‘ilgan ma’lumotlar asosida 3 kun muddatda Hukumatning rasmiy nuqtayi nazarini shakllantiradi va Tashqi ishlar vazirligiga yuboradi.Hukumatning rasmiy nuqtayi nazari Tashqi ishlar vazirligi tomonidan 2 kun muddatda BMTning shartnomaviy qo‘mitalariga yuboriladi.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/09/1a/52256996_256:0:2987:2048_1920x0_80_0_0_6de65bb5523eb21948e43521fdf9a747.jpgSputnik O‘zbekiston
jamiyat, o‘zbekiston, bmt
10:27 20.02.2026 (yangilandi: 10:32 20.02.2026) BMTning shartnomaviy qo‘mitalari tomonidan yuborilgan vaqtinchalik choralar to‘g‘risidagi murojaat TIV orqali kelib tushgandan so‘ng 1 kun muddatda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy markazi va Adliya vazirligiga yuboriladi.
TOShKENT, 20 fev – Sputnik. Prezident farmoni bilan “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF–6012-son farmonga o‘zgartirishlar
kiritildi. Farmonning 3-ilovasiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, BMTning vaqtinchalik choralar to‘g‘risidagi murojaatlarini ko‘rib chiqish tartibi belgilandi.