TOShKENT, 19 fev — Sputnik. “O‘zatom” agentligi direktori Azim Axmedxadjayev va Qozog‘istonning O‘zbekistondagi elchisi Beybut Atamqulov o‘rtasida ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati xabar berdi.Tomonlar tinch atom sohasidagi hamkorlik, Jizzax viloyatida rejalashtirilayotgan AES loyihasi, shuningdek, yadroviy va ekologik xavfsizlik masalalarini muhokama qildi.Uchrashuvda kadrlar tayyorlash, ilmiy tadqiqotlar, radioekologik monitoring va favqulodda vaziyatlarda tezkor axborot almashish mexanizmlarini rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratildi. Shuningdek, tegishli idoralar o‘rtasida doimiy ishchi aloqa kanalini yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.Tomonlar atom energetikasi bo‘yicha mintaqaviy kompetensiyalar markazi doirasida qo‘shma ta’lim dasturlari va ekspert hamkorligini kengaytirishga qiziqish bildirdilar. Shuningdek, muloqotni davom ettirishga kelishib olindi. Bu, xususan, 2026-yilda Qozog‘iston Atom energiyasi agentligi vakillarining “O‘zatom”ga rejalashtirilgan ishchi tashrifi doirasida amalga oshiriladi.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07ea/02/13/55807436_72:0:1209:853_1920x0_80_0_0_9776b2b27b58b095ea1f44243f0e6829.jpgSputnik O‘zbekiston
o‘zatom, qozog‘iston, aes, jizzax, atom energetikasi, yadroviy xavfsizlik, vena konvensiyasi, o‘zbekiston–qozog‘iston hamkorligi
Uchrashuvda Jizzax viloyatidagi AES loyihasi, yadroviy va ekologik xavfsizlik, shuningdek, atom sohasidagi qo‘shma hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
TOShKENT, 19 fev — Sputnik. “O‘zatom” agentligi direktori Azim Axmedxadjayev va Qozog‘istonning O‘zbekistondagi elchisi Beybut Atamqulov o‘rtasida ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati