TOShKENT, 24 mar — Sputnik. Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YeOII) doirasida adolatli raqobat muhiti shakllanishda davom etmoqda. Bu haqda Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi (YeIK) raqobat va monopoliyaga qarshi tartibga solish vaziri Maksim Yermolovich ma’lum qildi, deb yozmoqda komissiya matbuot xizmati.
Maksim Yermolovich Rossiyadagi Amerika Savdo palatasining XI konferensiyasidagi nutqida u Komissiyaning ixtisoslashtirilgan bo‘linmasi transchegaraviy bozorlarda umumiy raqobat qoidalarini buzish holatlarini aniqlash va bartaraf etishga alohida e’tibor qaratayotganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, vazirning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda monopoliyaga qarshi tartibga solish sohasida huquqni qo‘llash amaliyoti, YeOII sudining qarorlari, tadbirkorlik subyektlari tomonidan ko‘tarilgan masalalar va global tendensiyalarni hisobga olgan holda “mavjud mexanizmlarni nozik sozlash” talab etiladi.
“Biz uchun jiddiy chaqiriq – bu marketpleyslar. Biz Ittifoq doirasida qonunchilik va huquqni qo‘llashda turli yondashuvlarni bartaraf etish uchun ushbu sohani tartibga solishni uyg‘unlashtirish ustida ishlamoqdamiz”, — dedi Maksim Yermolovich.
Uning qo‘shimcha qilishicha, 2020-yildan beri Komissiya raqamli bozorlardagi raqobat holati bo‘yicha qator tekshiruvlar o‘tkazgan, "Yandeks", "Meyl.ru" va boshqalar kabi yirik o‘yinchilar mobil qurilmalar operatsion tizimlariga asoslangan ilova do‘konlari faoliyatini tahlil qilgan.
"Komissiya bu ishda har doim raqobat standartlariga rioya qilish zaruratini birinchi o‘ringa qo‘yadi", - deya tushuntirdi vazir.
Yermolovich komissiyaning ekspertlar va biznes hamjamiyatlari bilan o‘zaro hamkorlik hamda davlat xaridlari sohasidagi faoliyati haqida gapirdi. Muhokama chog‘ida, xususan, YeOII mamlakatlarida davlat xaridlari bo‘yicha teng imkoniyatlarni ta’minlash va o‘zaro yetkazib berishning yillik o‘sishiga e’tibor qaratildi.