TOShKENT, 16 fev — Sputnik. Prezident Shavkat Mirziyoyev kosmosga sun’iy yo‘ldosh uchirish va birinchi o‘zbek fazogirini tayyorlash bo‘yicha dastlabki ishlar taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar qildi.Ta’kidlanishicha, kosmik sohada uzoq muddatli milliy tizim — sun’iy yo‘ldoshlarni boshqarish, ma’lumotlarni qayta ishlash va ulardan amaliyotda foydalanish infratuzilmasini shakllantirish muhim. Bu mamlakatning suveren va obyektiv ma’lumot manbaiga ega bo‘lishiga xizmat qiladi.Xorijiy tajriba o‘rganilib, bo‘lajak sun’iy yo‘ldoshning texnik talablari belgilandi. Ilmiy-texnologik salohiyatni oshirish doirasida 2028-yilda “Mirzo Ulug‘bek” nomli 6U formatdagi milliy ilmiy sun’iy yo‘ldoshni uchirish taklif etildi.Shuningdek, birinchi milliy kosmonavtni tayyorlash va 10–14 kunlik parvozni amalga oshirish strategik vazifa sifatida belgilangan. Bu borada xalqaro hamkorlik imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.Fazoda olib borilishi mumkin bo‘lgan tadqiqotlar sifatida tibbiyot va biologiya, o‘simliklar genetikasi hamda materialshunoslik yo‘nalishlari taklif etildi.2028 yilda Samarqandda kosmos bo‘yicha xalqaro kongress o‘tkazish masalasi ham ko‘rib chiqildi. Davlat rahbari mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/0a/0e/46115189_240:0:1680:1080_1920x0_80_0_0_64c9841ea6f21ff441ba42d0087b2894.jpgSputnik O‘zbekiston
shavkat mirziyoyev, o‘zbekiston kosmos, birinchi o‘zbek fazogiri, mirzo ulug‘bek sun’iy yo‘ldoshi, 6u format, 2028-yil uchirish, kosmik dastur, samarqand kosmos kongressi, milliy sun’iy yo‘ldosh, xalqaro hamkorlik, fazoviy tadqiqotlar
Mamlakatda milliy kosmik infratuzilmani shakllantirish, ilmiy sun’iy yo‘ldosh yaratish va fazogir tayyorlash bo‘yicha dastlabki rejalar taqdim etildi. Loyihalar 2028-yilga mo‘ljallangan.
TOShKENT, 16 fev — Sputnik. Prezident Shavkat Mirziyoyev kosmosga sun’iy yo‘ldosh uchirish va birinchi o‘zbek fazogirini tayyorlash bo‘yicha dastlabki ishlar taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar qildi.
Ta’kidlanishicha, kosmik sohada uzoq muddatli milliy tizim — sun’iy yo‘ldoshlarni boshqarish, ma’lumotlarni qayta ishlash va ulardan amaliyotda foydalanish infratuzilmasini shakllantirish muhim. Bu mamlakatning suveren va obyektiv ma’lumot manbaiga ega bo‘lishiga xizmat qiladi.
Xorijiy tajriba o‘rganilib, bo‘lajak sun’iy yo‘ldoshning texnik talablari belgilandi. Ilmiy-texnologik salohiyatni oshirish doirasida 2028-yilda “Mirzo Ulug‘bek” nomli 6U formatdagi milliy ilmiy sun’iy yo‘ldoshni uchirish taklif etildi.
Shuningdek, birinchi milliy kosmonavtni tayyorlash va 10–14 kunlik parvozni amalga oshirish strategik vazifa sifatida belgilangan. Bu borada xalqaro hamkorlik imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.
Fazoda olib borilishi mumkin bo‘lgan tadqiqotlar sifatida tibbiyot va biologiya, o‘simliklar genetikasi hamda materialshunoslik yo‘nalishlari taklif etildi.
2028 yilda Samarqandda kosmos bo‘yicha xalqaro kongress o‘tkazish masalasi ham ko‘rib chiqildi. Davlat rahbari mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.