O‘zbekistonda 1-avgustdan boshlab sud tizimi xodimlari lavozim maoshlari oshiriladi
Sudyalar va ularga tenglashtirilgan shaxslarga avtomobillar sotib olish uchun imtiyozli kreditlar taqdim etishni nazarda tutadigan takliflar ishlab chiqiladi.
TOShKENT, 16-iyul — Sputnik. O‘zbekistonda "Sud-huquq tizimini yanada takomillashtirish va sud hokimiyati organlariga ishonchni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi prezident farmoni qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra Oliy sud veb-saytida sud qarorlarini tizimli ravishda e’lon qilish tartibi bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Shuningdek, sudlarga murojaat etishda davlat bojlarini to‘lash bo‘yicha amaldagi imtiyozlar va davlat boji stavkalari qayta ko‘rib chiqiladi.
2018 yil 1-avgustdan boshlab sud tizimi xodimlari lavozim maoshlari oshiriladi.
Farmonga asosan sudyalar va ularga tenglashtirilgan shaxslarga avtomobillar sotib olish uchun, sud apparati hamda Sudlar faoliyatini ta’minlash departamenti xodimlariga esa uy-joy sotib olish uchun imtiyozli kreditlar taqdim etishni nazarda tutadigan takliflar kiritilishi nazarda tutilgan.